Tarixi Xülasə: Azad İqtisadiyyata Yardım İctimai Birliyi 2004-cü il Yanvarın 5-ində təsis edilib və 2006-ci il, 26 mayda Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən qeydiyyata alınıb. AİYİB tam olaraq qeyri-kommersiya əsasında fəaliyyət göstərən qeyri-hökümət təşkilatıdır. Təşkilatın missiyası azad ticarət və yaxşı idarətetmənin təmin olunmasına dəstək verməkdir.
Təsis olunduqdan sonra, 2004-2006-ci illərdə təşkilat Açıq Cəmiyyət Fondununu  Bakı-Tbilisi-Ceyhan Boru xəttinin QHT Monitorinq/Audit proqramında fəal iştrak edib. Təşkilat 2005 –ci ildə Mədən Sənayesində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MSŞT)Üzrə QHT Koalisiyasına qoşuldu və 2006-ci ildə Milli Büdcə Qrupunu təsis edən 9 QHT-dən biri oldu.  2010-2012-ci illərdə AİYİB-in idarə heyətinin sədri ADB üzrə QHT Forumun Beynəlxalq Komitəsinin üzvü və MSŞT üzrə Koalisiyanın koordinatoru seçildi.
AİYİB 2008-ci ildə ADB üzrə QHT forumunun (qərargahi Manilada yerləşir), 2010-cu ildə Avropa Birliyinin Şərq Tərətdşlığı Proqramının Vətəndaş Cəmiyyəti Forumunun və Cənubi Qafqaz İnsan Haqları Müdafiyəçilləri Şəbəkəsinin, və 2013-cü ildə SİCİVUS-un üzvü oldu. 2009-cu ildən etibarən Qara Dəniz QHT Forumunda iştrak etməyə başladı. AİYİB beynəlxalq şəbəkələrdə aktiv iştrak etməklə özünə çoxlu tərəfdaş qazanıb və müştərək layihələrdə iştrak edib. Gəlirləri İzləmə İnstitutu, Fridrix Nauman Fondu, Atlas İqtisadi Tədqiqat Fondu, Gürcüstan Strateji və Beynəlxalq Tədqiqatlar Fondu, Ukrayna İqtisadi Tədqiqat və Siyasət Konsaltinqi Mərkəzi, İnsan Hüquqlarına Nəzarət, Norveç İnsan Hüquqları Evi Fondu, İnsan Hüquqları üzrə Polşa Helsinki Fondu bu cür tərəfaşların sırasındadır.
Struktur: AİYİB Azərbaycanın QHT qanunvericiliyinə və Ədliyyə Nazirliyində qeydiyyatdan keçmiş Nizamnaməsinə əsasən fəaliyyət göstərir. Təşkilatın ali qərar verici orqanı bütün üzvlərin də iştrak etdiyi Ümumi Yığıncaqdır. Ümumi Yığıncaq ildə 2 dəfə toplanır və təşkilatın Nizamnaməsi, ümumi fəaliyyət xəttini müzakirə edir və 2 illik  sədri, idarə heyyətini seçir. İdarə heyyəti 5 nəfərdən ibarətdir.
İdarə heyəti hər rüb iclas keçirir və təşkilatın strateji məqsədləri, proqramın istiqamətlərini, maliyyə hesabatını təsdiq edir. Sədrdən başqa digər heyət üzvləri işçi heyətinin üzvü ola bilməzlər amma məsləhətçi və ya mütəxəssis kimi xidmət göstərə bilərlər.
İdarə heyəti öz hesabatını Ümumi Yığıncağa təqdim edir. ÜY-ın və İH-nin iclasları qeydə alınır. İdarə heyətinin carı fəaliyyəti sədr tərəfindən idarə olunur.
Əsas Proqramlar:
1) Azad Ticarət: Bu proqram  iqtisadi azadlıq, malların, investisiyaların və insanların azad hərəkəti ilə əlaqədar məsələləri əhatə edir.  Bu layihələrdən biri “Sərhədlərin Xərcləri” dir və Ukrayna və Gürcüstan tərəfdaşları ilə birlikdə “Qara Dəniz Regionunda mallaların, investisiyaların və insanların azad hərəkəti” başlıqlı tədqiqat aparıblar və 3 ölkədə konfrans keçiriblər. Bu proqram üzrə layihələr GMF-in Qara Dəniz Regional Əməkdaşlıq Proqlarmı , Atlas ERF və Fridrix Nauman Fondu tərəfindən dəstəklənirlər.
2) Şəffaflıq və hesabatlılıq: Bu təşkilatın ən böyük proqramıdır. Bu proqramın əsas istiqamətləri büdcə vəsaitlərinin və investisiyaların şəffaflılığı və effektivliyi, və həmçinin MSŞT və Açıq Hökümət Tərəfdaşlığı, dövlətin hesabatlılığı kimi məsələlərdir.  Təşkilat bu sahətə 20-dən çox layihə həyata keçirib, tədqiqatlar aparıb, videolar və hesabatlar hazırlayıb. Bu proqram üzrə layihələr OSİAF (Azərbaycan), Gəlirləri İzləmə İnstitutu, Avropa Kommisiyası, Oksfam BB, Oksfam Novib, ABŞ və Norveç səfirliyi tərəfindın maliyyələşib.
3)  Mülkiyyət hüquqları: AİYİb bu sahədə fəaliyyət göstərən əsas QHT-dir. Azərbaycanda neft bumundan sonra, geniş şəhər yenidənqurması üzrə dövlət layihələrnin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar vətəndaşların mülkiyyət hüquqları kütləvi şəkildə pozulmağa başladı. AİYİB bu məsələyə iqtisadi azadlıq prizmasından yanaşır.  Bu proqrama mülkiyyət hüquqlarının monitorinqi, illik hadisə hesabatlarının, statistika və xəritənin hazırlanması, ictimai maarifləndirmə,  bu sahədə elm və bacarıqların artırılması, hüquqi yardım, məhkəmə müdafiəsi, strateji işlərin hazırlanıb  AİHM-nə göndərilməsi, yerli və beynəlxalq səviyyədə vəkillilik kampaniyası kimi fəaliyyətlər daxildir. Hal-hazırda təşkilat bu proqam üçün ayrıca portal hazırlayıb (www.propertyrights.az).  Bu proqram üzrə layihələr NED, Avropa Kommisiyası, Açıq Cəmiyyət İnstitutu (Budapeşt) və Böyük Britaniya səfirliyi tərəfindın dəsdəklənir.
4) İqtisadi Diversifikasiya: Bu Proqram Gəlirləri İzləmə İnstitutunun təşəbbüsüdür və  tərəfdaş təşkilatlarla birgə bir çox neft ölkələrində həyata keçirilib.  Bu proqram çərçivəsində Gİİ-nun metotologiyası əsasında geniş tədqiqatlar aparılır. Hal-hazırda bu proqramla əlaqədar vəkillilik kampaniyası hazırlanır.
Nailiyyətlər:  Təşkilatın fəaliyyəti dövründə əldə etdiyi əsas nailiyyətləri aşağıdaki kimi ümumiləşdirmək olar:
- MSŞT üzrə QHT Koalisiasında, Azərbaycanda müsbət nüfuza malik Milli Büdcə Qrupunda, həmçinin beynəlxalq səviyyədə fəaliyyət göstərən ADB üzrə, AB Şərq Tərəfdaşlığı üzrə və Qara Dəniz üzrə QHT forumunda üzün müddətli, fəal iştrakçılıq
- siyasət sənədi,hesabatlar, tədqiqatların hazırlanması, və onların mediya və ictimai müzakirələrə çıxarılması, parlament üzvlərinin maraqlarının cəlb olunması. Mediyada və beynəlxalq səviyyəli hesabatlarda AİYİB-in məhsullarına edilən istinadlar buna sübutdur
- AİYİB-in bir çox vəkililik ideyaları dövlət tərəfindən icra olunması. Məsələn: dövlət investisiyalarının qanuni çərçivəsinin inkşaf etdirilməsi, dövlət investisiya layihələrinin büdcə zərfinə daxil edilməsi, vətəndaşların evlərinin  sökülməsi zamanı və torpaqların dövlət ehtiyacı və şəhər planlaşdırılması üçün müsadirəsi zamanı mülkiyyətçilərə kompensasiyaların veliməsində müəyyən dərəcə şəffaflığın artırılması.
Bu fəaliyyətlər üzrə əsas hədəf grupu və qərar qəbul edicilərə Vətəndaş Cəmiyyəti, mütəxəssislər, şirkətlər, gənc təqdiqatçılar və insan haqları müdafiəçiləri daxildir.  Monitorinq və tədqiqat fəaliyyətlərinin bir hissəsi kimi təşkilat  hesabatlar, mövqe sənədləri həmçinin dövlət qurumları, deputatlar, beynəlxalq təşkilatlar  və vətəndaş cəmiyyəti üçün tövsiyyələr hazırlayır və nəşr edir.
TV və radio verlişlər, qısa sənədli filmlər və sosial şəbəkələrdə yayılan mesajlar ictimai məlumatlılığı artırmaq üçün ən yaxşı vasitələr hesab olunur. Təşkilat sosial şəbəklərdən geniş surətdə istifadə edir və 20 –dən çox video materiallar təşkilatın Youtube və Facebook səhifələrində yerləşdirilib.
Daha effektiv nəticə üçün tərəfdaşlıq edən maraqlı tərəflərlə birlikdə  vəkillilik kampaniyaları həyata keçirilir. Təşkilatın tərəfdaşlıq etdiyi əsas maraqlı tərəflər: parlament üzləri, beynəlxalq təşkilatlar, tədqiqat mərkəzləri, ombudsman aparatı, yerli və beynəlxalq vətəndaş cəmiyyəti şəbəkələridir.

Historical overview: Public Association for Assistance to Free Economy was founded on January 5, 2004 and was registered by the Ministry of Justice on May 26, 2006. PAAFE is a non-governmental organization operating fully on the not-profit basis. The organization’s mission is to work to ensure economic freedom and good governance.
After establishment, during the years 2004-2006, the organization took active part at Baku-Tbilisi-Ceyhan/South Caucasus Pipeline NGO Monitoring/Audit Program of Open Society Foundation. The organization joined the NGO Coalition on Extractive Industry Transparency Initiative (EITI) in 2005 and was one of the 9 NGOs that founded National Budget Group in 2006. The Chairman of Board of PAAFE was elected as a member of International Committee of NGO Forum on ADB in 2010-2012, and was elected as a coordinator of NGO coalition on EITI.
PAAFE became a member of NGO Forum of ADB in 2008 (with headquarters in Manila), Civil Society Forum of Eastern Partnership Program of European Union (2010) and the South Caucasus Network of Human Rights Defenders (2010), and SICIVUS (2013). Moreover, from 2009, PAAFE started to take part at Black Sea NGO Forum. PAAFE gained several partners by actively participating at international networks and implemented joint projects. Revenue Watch  Institute,  Friedrich Naumann Foundation, Atlas Economic Research Foundation, Georgian Foundation for Strategic and İnternational Studies, Ukraine Centre for Economic Research and Policy Consulting, Human Rights Watch, Norwegian Human Rights House Foundation, Poland Helsinki Foundation for Human Rights are among such partner  organizations.
Structure: PAAFE functions according to the NGO legislation of Azerbaijan and the Charter registered by Ministry of Justice.  The highest decision making body of the organization is General Assembly where all members participate.  The General Assembly gathers once in two years and makes discussions on Charter and general line of the organization   and elects the Board and chairman of Board for 2 years. The Board consists of 5 members.
The Board meets on a quarterly basis and approves strategic goals, program directions and financial reports of the organization. Except the Chairman, other members of the Board cannot be a member of the Staff, but can serve as a consultant and expert within projects.
The Board submits its report to the General Assembly.  Both meetings of GA and the Board are recorded. The current activity of the Board is implemented by Chairman of the Board.
Main programs:
1) Free trade.  This program covers problems related to economic freedom, free movement of goods, investments, and people.  One of this projects is “Cost of Borders”, and within this project, partners form Ukraine, Georgia conducted a research titled “Free Movement of Commodities, Investment and People in the Black Sea Region“ and held conferences and round tables in 3 countries. Projects within this program are supported by Black Sea Trust for Regional Cooperation Program of   GMF-, Atlas ERF and Fridriech Naumann Foundation.
2) Transparency and accountability. This is one of the biggest programs of the organization. The main directions in this program are issues about transparency and efficiency of budget funds and state investments, also problems related to EITI and OGP, accountability of state. The organization implemented more than 20 project, conducted researches, prepared videos and reports on that direction. Projects within this program were financed by OSIAF (Azerbaijan), Revenue Watch Institute, European Commission, Oxfam GB, Oxfam Novib, US Embassy and Norwegian Embassy.
3) Property rights. PAAFE is the main organization that works in this field. After the oil boom in Azerbaijan, regarding implementation of state projects on city renovation in wide range, property rights of citizens are massively violated. PAAFE approaches to this problem in the aspect of economic freedom. The program covers – monitoring on property rights, preparation of annual case reports, statistics and maps, public awareness, development of skill and abilities, legal aid, court defence, preparation and submission of strategic cases to ECHR, and advocacy campaign at local and international level. At present the organization created separate portal (www.propertyrights.az)  – data base. Projects related this program we supported by NED, European Commission, OSI (Budapest) and Embassy of Great Britain.
4) Economic diversification. This program is initiative of Revenue Watch Institute and was implemented in several oil reach countries together with partner organizations.  Wide research was conducted within the framework of the program based on the methodology of RWI. At present advocacy campaign related to the program is prepared.
Achievements:  Main achievements of the organisation during its functioning can be summarized as follows:
- Long-term active participation at NGO Coalition on EITI, National Budget Group that has good reputation in Azerbaijan,  also participation at  NGO Forum on ADB and EU Eastern Partnership CSF, Black Sea NGO Forum that function at international level.
- Conducted researches, reports and policy papers, were widely discussed in   public discussions and media, and involved interest of members of parliament. This can be seen in several references made to products of PAAFE in media and reports at international level.
- Several ideas of advocacy campaign of the organisation were implemented by the state, for example: improvement of legal framework base of state investment, inclusion of state investment projects to the budget envelop, increase of transparency  to some extent in compensation process during demolition of people ‘s houses and lands for state needs and city planning.
The main target groups and decision makers within these activities include civil society members, experts, businesses, young researchers and human right defenders. As part of these monitoring and study efforts, the organization prepares and publishes reports, including policy and position papers, and recommendations to the government, parliamentarians, international organizations and civil society organizations.
TV and radio programs, short video documentaries, and messages targeted at social networks are the most preferred ways of public awareness. For more effective results, advocacy campaigns are carried out with the focus on partnership stakeholder. The main stakeholders that the organization cooperates are members of parliament, international organizations, research centres, ombudsman administration and local and international civil society networks.
The organization extensively uses social networks and more than 20 videos have been posted on YouTube and Facebook page of the organization created for the extensive distribution of messages. Moreover, there is another Facebook page related to one of the activity areas of the organization - Property Rights.