Emin İsayev, hüquqşunas
Bakının Sovetski adlanan, qədim adı “Bayır şəhər” olan ərazisində fərdi yaşayış evlərinin və binaların söküntüsü son iki ildə müzakirə olunan əsas mövzulardan biri olub. Bu ərazidə söküntü işləri Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin 501 saylı 12 dekabr 2013-cü tarixli- “Bakı şəhərinin Baş Planının icrasının təmin edilməsi ilə əlaqədar Yasamal rayonu ərazisində müəyyən edilmiş ünvanlarda bir sıra yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinin köçürülməsi işlərinin həyata keçirilməsi haqqında” sərəncamı ilə başlayıb.
Həmin sərəncamda “Sovetski” ərazisində söküntü işlərinin yalnız mülkiyyətçilərin könüllü razılığı ilə aparılması müəyyən edilib. Lakin icra qurumları vətəndaşları ərazidən çıxartmaq üçün təzyiqlərdən tutmuş komunikasiya vasitələinin kəsilməsinədək müxtəlif məcburi üsullardan istifadə edirlər. Bununla belə ərazidə olan bütün yaşayış evlərinin sökülməsi yekunlaşmayıb.
2016-cı ilin yanvarında mətubata verilən məlumata görə 2015-ci il ərzində 8759 ünvanda yerləşən yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrində ölçü işləri aparılıb. Məlumatda qeyd olunub ki, 2698 nəfər sakinə isə artıq kompensasiya ödənilib. Ümumilikdə 2320 yaşayış və qeyri-yaşayış sahəsinin sökülməsi planlaşdırılıb ki, bunlardan 1795-i artıq sökülüb. 2320 yaşayış və qeyri-yaşayış sahəsinin 45-i tarixi binadır.
Bununla belə, bütün fərdi yaşayış evlərinin söküntüsü barədə mülkiyyətçilərlə razılıq əldə edilməməsi, həmçinin söküntüsü planlaşdırılan ərazidə çox sayda tarixi binaların mövcud olması söküntü işlərinin davam etdirilməsinə əngəl törətməyib. Belə ki, mülkiyyətçilərin könüllü şəkildə söküntü təklifi ilə razılaşmaması və konstitusion hüquqlara dayanan bu müqaviməti 11 noyabr 2015-cü ildə Nazirlər Kabinetinin həmin ərazidə yerləşən evlərin dövlət tərəfindən məcburi alınması barədə 358 saylı qərarı ilə daha da mürəkkəbləşdirilib.
Nazirlər Kabinetinin həmin qərarından aydın olur ki, “Sovetski” ərazisində dövlət gücü ilə sökülməsi planlaşdırılan ümumilikdə sayı 1093 olan vətəndaşa məxsus yaşayış və qeyri-yaşayış obyektləri mövcuddur. Məcburi alınma barədə qərar Bakı şəhərinin hələ də mövcud olmayan Baş Planına istinadən dövlət əhəmiyyətli yolların və digər kommunikasiya xətlərinin çəkilməsi zərurəti ilə əsaslandırılıb.
Söküntü ərazisində yerləşən tarixi binalara gəlincə isə burada onların mövcudluğu söküntü işləri üzrə planların dəyişməsinə və ya dayandırılmasına səbəb olmayıb.
Burada da Nazirlər Kabinetinin 18 may 2016-cı il-cı il tarixli qərarı ilə məsələ öz “həllini tapıb”. Nazirlər Kabineti Milli Elmlər Akademiyasının binaların tarixi, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin isə mədəni əhəmiyyətinin olmaması barədə rəylərinə istinad edərək 23 yerli əhəmiyyətli tarixi binaları “tarix və mədəniyyət abidələrinin siyahısı"ndan çıxardaraq, bu binaları söküntü planları qarşısında dövlətin xüsusi mühafizəsindən məhrum edib.
“Azərbaycan Respublikası ərazisində dövlət mühafizəsinə götürülmüş daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin əhəmiyyət dərəcələrinə görə bölgüsünün təsdiq edilməsi haqqında” Nazirlər Kabinetinin 2 avqust 2001-ci il tarixli qərarı ilə dövlət mühafizəsinə götürülmüş daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin dünya, ölkə və yerli əhəmiyyət dərəcələrinə görə bölgüsü aparılıb. Həmin siyahıda bugünə olan tarixə əsasən 6308 sayda tarix və mədəniyyət abidələri müəyyən edilib.
Nazirlər Kabineti ötən 15 ildə bu siyahıdan tarix və mədəniyyət abidələrinə əlavə və dəyişikliklər etmək səlahiyyəti ilə 20-dən çox dəyişikliklər edib. Ancaq Nazirlər Kabinetinə “Tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması haqqında” qanuna 16 oktyabr 2012-cil tarixdə edilmiş dəyişiklik ilə parlament tərəfindən təsdiqlənmiş siyahıdan abidənin çıxarılması səlahiyyəti verilib.
Həmin qanun dəyişikliyindən sonra Nazirlər Kabineti həmin siyahıdan müxtəlif tarixlərdə yerli və ölkə əhəmiyyətli tarixi abidələrin çıxarılması barədə qərarlar qəbul edib. Bunlardan sayca ən çoxu 23 iyul 2015-ci il tarixdə Nazirlər Kabinetin 269 saylı qərarıdır. Həmin qərar ilə 169 sayda yerli əhəmiyyətli tarixi abidə və 3 ədəd ölkə əhəmiyyətli tarixi abidə tarixi abidələrin siyahısından çıxarılıb.
Bununla belə “Tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması haqqında” qanun müəyyən edir ki, tarixi abidələrin əhəmiyyətinə görə bölgüsü və siyahıdan çıxarılması məsələləri Azərbaycan dövlətinin ratifikasiya etdiyi beynəlxalq konvensiyaların tələblərinə uyğun qaydada aparılmalıdır.
Azərbaycan 13 avqust 1992-ci il tarixdə BMT-nin İqtisadi, Sosial və Mədəni Hüquqlara Dair Konvensiyasına ratifikasiya edib. Həmçinin 15 aprel 2002-ci il tarixindən "İnsan Hüquqları və Əsas Azadlıqların Müdafiəsi Haqqında" konvensiyanın iştirakçısı kimi Avropa Məhkəməsinin yurisdiksiyası altında məcburi köçürülməni və evlərin zorla dağıdılmasını qadağan edən beynəlxalq öhdəliklərə sahibdir. Eyni zamanda Azərbaycan Respublikası 26 noyabr 2009-cu il tarixində "Avropanın memarlıq irsinin qorunması haqqında" 1985-ci il oktyabrın 3-də Qranada şəhərində imzalanmış konvesiyaya qoşulub.
Avropa Məhkəməsi 22 oktyabr tarixli “Xaliqova Azərbaycana qarşı” qərarında “Sovetski” ərazisinə bitişik ərazidə dövlətin apardığı söküntü işləri prosesində mülkiyyətçilərin Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyası ilə müdafiə altına alınan mülkiyyət və mənzil hüquqlarının dövlət tərəfindən pozulduğunu tanıyıb.

Demolishing of private living residences and buildings in the territory called Sovetski, “Outside City” as historically, the major issues have been discussed regarding Baku city for the last two years. Demolishing here was started following the December 12, of 2013 dated decree “On implementation of moving in a range of residential and non-residential areas defined in Yasamal district in connection with provisions of General Plan of Baku City”. Although the decree specifies that demolishing in “Sovetski” area shall be held only by voluntary agreement of property owners, executive power organizations used different methodology such as pressure or cutting communication tools for moving the residents out. According to the information dated January of 2016, measurements were carried in 8759 addresses located in residential and non-residential areas during 2015. It is noted that 2698 residents were already paid compensations. 2320 residential and non-residential spaces are planned to be demolished, in general, 1795 out of which is already demolished. 45 of 2320 residential and non-residential spaces are historical buildings.
But the absence of an agreement with residents of private flats, as well as the existence of numerous historical buildings in the area where demolitions are planned has not prevented to continue demolishing works. So non-agreement by the side of residents voluntarily and their resistance based on the rights provided by the constitution was complicated even more by decree number 358 on compulsory purchase of these apartments by the state issued by the Cabinet of Ministers on November 11, 2015.
As follows from the decree of the Cabinet of Ministers 1093 residential and nonresidential objects planned to be demolished in “Sovetski” area. A decision on compulsory purchase was explained with the need of building state importance roads and other communication lines referring to non-existing General Plan of Baku City.
Talking of historical buildings located in a demolishing area, the fact that they exist here have not become a reason to change plans on demolishing or to stop it. The issue was also “solved” by the May 18, 2016, dated decree of the Cabinet of Ministers. By removing 23 locally important historical buildings from the list of “historical and cultural monuments” based on opinion of the National Academy of Sciences that the buildings do not carry any historical value and opinion of the Ministry of Culture and Tourism on absence of cultural importance, Cabinet of Ministers deprived these buildings from state protection in the background of demolishing process.
Historical and cultural monuments protected by the state, following August 2, 2001, the decision of the Cabinet of Ministers “On approval of the division of historical and cultural monuments under state protection in the territory of the Republic of Azerbaijan depending on their importance”, were classified as world, country and local importance. That list defines 6308 cultural monuments up-to-date.
During last 15 years, Cabinet of Ministers made more than 20 changes to this list by the authority to make amendments and changes to the list of historical and cultural monuments. However, Cabinet of Ministers is authorized to remove from the list only monuments confirmed by parliament according to the October 16, 2012, amendment made to the law “On protection of historical and cultural monuments.”
After the changes made to the law on different dates Cabinet of Ministers made a decision on removal of historical monuments with local and country importance from that list. The biggest number is with the decision number 269 by Cabinet of Ministers dated to July 23, 2015. By that decision 169 historical monuments of local importance and three historical monuments of the country were removed from the list of historical monuments.
Nevertheless the law “On protection of historical and cultural monuments” defines that classification of historical monuments based on their importance level and their removal shall be implemented by the requirements of international conventions ratified by Azerbaijanian state.
Azerbaijan ratified Convention of UN on Economic, Social, and Cultural Rights on August 13, 1992. Also, it undertakes international obligations prohibiting forced removal and demolishing under the jurisprudence of the European Court as a participant of convention “On Human Rights and Fundamental Freedoms” since April 15 of 2002. At the same time on November 26, 2009, the Republic of Azerbaijan joined the convention “On Protection of European Architectural Heritage” signed on October 3, 1985, in Granada.
In its October 22, 2015 “Khaligov vs. Azerbaijan” decision European Court acknowledged the fact of violation of property and apartment rights protected by European Convention on Human Rights in the demolishing process carried out by the state on the territory adjacent to “Sovetski” area.