26 sentyabr 2016-cı il tarixində prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Konstitusiyasına bir sıra dəyişikliklər olacaq
Referendum aktı layihəsində Konstitusiyasının Mülkiyyət hüququ ilə bağlı 29-cu maddəsinə iki yeni (4-cü və 5-ci) maddə əlavə olunur. Həmin maddələrdə deyilir:
IV. “Xüsusi mülkiyyət sosial öhdəliklərə səbəb olur.”
V. “Sosial ədalət və torpaqlardan səmərəli istifadə məqsədi ilə torpaq üzərində mülkiyyət hüququ qanunla məhdudlaşdırıla bilər.”
Bir çox hüquqi dövlətlərdə olduğu kimi, Azərbaycanda da mülkiyyət hüququ təkcə insan hüquqları kateqoriyasına aid edilməklə məhdudlaşmır. O, həm də dövlətin əsas sütunlarından biri kimi çıxış edir. Məhz buna görə mülkiyyət hüququ ilk olaraq, Konstitusiyanın “Dövlətin Əsasları” adlanan 2-ci fəsili altında, 13 maddədə müəyyən edilir.
Daha sonra Konstitusiyanın "əsas insan və vətəndaş hüquqları və azadlıqları" adlanan 3-cü fəsli altında olan 29-cu maddədə yenidən qeyd edilən mülkiyyət hüququ, əsas insan hüquqlarından hesab edilərək dövlət təminatı altına alınır.
Həmçinin Konstitusiyanın 155-ci maddəsində göstərilir ki, digər insan hüquqları kimi mülkiyyət hüququ da Konstitusiyanın 3-cü fəslində nəzərdə tutulmuş insan və vətəndaş hüquqları və ya azadlıqlarından biri olub, Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə nəzərdə tutulduğundan daha artıq dərəcədə məhdudlaşdırılması haqqında təkliflər referenduma çıxarıla bilməz.
2009-cu ildə Konstitusiyaya sayca ikinci dəyişiklik edildi. Bununla da Azərbaycanda xüsusi mülkiyyətin məcburi özgəninkiləşdirilməsi əsaslarından və ümumiyyətlə konstitutsiyadan "ictimai ehtiyaclar" anlayışı çıxarılmışdı. Bu o məqsədlə edilmişdi ki, təcrübədə xüsusi mülkiyyətin məcburi qaydada vətəndaşların əlindən alınması ilə bağlı xüsusi mülkiyyətə dövlət təminatı ilə uzlaşmayan tendensiya yaranmışdı.
Belə ki, xüsusi mülkiyyətin "ictimai ehtiyaclar" kimi qanunvericilikdə ətraflı izahı verilməyən, qeyri-müəyyən səbəblərlə məcburi qaydada əldə etməyə imkan yaradırdı.
Konstitusiyaya edilən həmin dəyişiklik və sonra "Dövlət ehtiyacları üçün torpaqların məcburi alınması haqqında" qanun qəbul edildikdən sonra xüsusi mülkiyyətin məcburi alınması ilə bağlı 5 əsas[1] müəyyən edildi. Bu da xüsusi mülkiyyətin məcburi özgəninkiləşdirilməsinə (expropriation) yönəlmiş qanunsuz müdaxilələri məhdudlaşdırdı.
Hazırki referendum aktı qəbul ediləcəyi halda mülkiyyət hüququnun məhdudlaşdırılması əsasları genişlənəcək.
Belə ki, Konstitusiyaya edilən dəyişiklikdə xüsusi mülkiyyətin sosial öhdəlik yaratması qeyd olunur. Lakin “sosial öhdəlik” anlayışı olduqca geniş mənalarda istifadə olunur. Eyni zamanda konstitutsion və inzibati hüquq sistemində sosial öhdəlik daha çox dövlətin öhdəliyi kimi xarakterizə olunur. Bu səbəbdən “sosial öhdəlik” anlayışı ilə mülkiyyətçilərin kimin qarşısında öhdəlik daşıyacaqları və öhdəliklərinin sərhədlərinin hansı sahələri əhatə edəcəyi qeyri-müəyyəndir. Belə ki, mülkiyyətçilər müxtəlif sosial funksiya daşıya biləcək hansısa işlərin görülməsi, tədbirlərin həyata keçirilməsi məqsədilə mülkiyyətində olan əmlaka müdaxilələrlə üzləşə bilər. Belə geniş mülahizəyə açıq olan qeyri-müəyyənlik ölkədə zəif müdafiə olunan xüsusi mülkiyyətə təminatı ciddi şəkildə zədələmiş olacaq.
Narahatlığa səbəb olan digər məsələ, təklif edilən dəyişikliyin Konstitusiyada olan digər müddəa ilə ziddiyət təşkil etməsidir. Belə ki, Konstitusiyanın 29-cu maddəsinin 2-ci bəndinə görə, mülkiyyətin heç bir növünə üstünlük verilməməsi qeyd olunsa da, təklif edilən “xüsusi mülkiyyət sosial öhdəliklərə səbəb olur” müddəası, yalnız xüsusi mülkiyyətə aid edilməklə dövlət və ya bələdiyyə mülkiyyətində olan mülkiyyətə prioritet vermiş olur.
Bundan başqa 29-cu maddəyə edilən 2-ci əlavəyə görə “sosial ədalət və torpaqlardan səmərəli istifadə məqsədi ilə torpaq üzərində mülkiyyət hüququ qanunla məhdudlaşdırıla bilər” müddəasında “sosial ədalət” anlayışı kifayət qədər geniş mənalarda ifadə olunduğundan, torpaq üzərində mülkiyyət hüquqlarının məhdudlaşdırılması üçün əsasların özbaşına artırılmasına gətirib çıxaracaq.
Təklif edilən həmin müddəada ikinci əsas kimi “torpaqlardan səmərəli istifadə məqsədi” göstərilir. Torpaq qanunvericiliyinin adətən torpaqlardan səmərəli istifadə və onların mühafizəsinə, həmçinin təbii mühitin qorunub saxlanmasına və yaxşılaşdırılmasına yönəlməsi belə məhdudiyyətləri nəzərdə tutmaq üçün legitim məqsədlərdən hesab olunur. Lakin torpaq qanunvericiliyində, xüsusi ilə Torpaq Məcəlləsində torpaqlardan səmərəli istifadənin təmin edilməsi üçün xüsusi mülkiyyətçilər üçün vəzifələr müəyyən edilmişdir. Buna baxmayaraq, hazırki konstitusiya dəyişikliyi ilə Konstitusiyada torpaq üzərində mülkiyyət hüquqları daha sərt formada məhdudlaşdırılır.
Nəticə olaraq, Konstitusiya dəyişikliyi xüsusi mülkiyyətə yol verilə bilən müdaxilələr və məhdudiyyətlərin əhatə dairəsini genişlətməklə mülkiyyət hüququnun müdafiəsini daha da zəiflədəcək. O cümlədən Konstitusiyaya əlavə edilən qeyri-müəyyən ifadələr müstəqil və səmərəli məhkəmə müdafiəsi sistemi olmayan mühitdə mülkiyyət hüququnun müdafiəsi ilə bağlı ciddi mübahisələr və ziddiyətlərə gətirib çıxaracaq.
[1] dövlət ehtiyacları a) dövlət əhəmiyyətli yolların və digər kommunikasiya xəttlərinin (magistral neft və qaz boru kəmərlərinin, kanalizasiya, yüksək gərginlikli elektrik xəttlərinin, hidrotexniki qurğuların) çəkilməsi və quraşdırılması; b) sərhədboyu zolaqda dövlət sərhədinin etibarlı mühafizəsinin təmin edilməsi; c) müdafiə və təhlükəsizlik əhəmiyyətli obyektlərin tikilməsi; d) dövlət əhəmiyyətli dağ-mədən sənayesi obyektlərinin tikilməsi; e)dəniz limanının ərazisinin artırılması

On September 26, 2016, at the proposal of Azerbaijani President Ilham Aliyev there will be certain changes made to the country’s constitution
The draft Referendum Act entails two new paragraphs (4th and 5th) added to Article 29 of Constitution on Property Rights. The article reads:
IV. "Private property causes certain social obligations."
V. "For achieving social justice as well as efficient use of land, rights for private property can be restricted by law."
Like in many other modern states, property rights in Azerbaijan are not only limited to being a category of human rights. It also serves as one of the pillars of the state. Therefore, property rights are first defined under Article 13 of Section 2, within “Fundamentals of the State" of Constitution.
Also mentioned in Article 29 of Section 3 under “Basic rights, liberties and responsibilities” of the Constitution, the subject of property rights is strengthened again as a primary human right.
Article 155 of the Constitution which declares property rights to be one of the most prominent human rights and liberties as mentioned in Section 3, states that recommendations over limiting these rights beyond accepted norms of international treaties ratified by Azerbaijani Republic cannot be taken to referendum.
The last one being in 2009, the Constitution of Azerbaijan has changed twice already. As a result of the last change, acquisition of private property by force for “public use” has been taken out of the Constitution. This change was made due to observed tendency of forcible expropriation of a private property which was incompatible with state guarantee of private ownership.
Ostensibly, lack of clear explanation in legislation on expropriation of private property for “public use” was allowing forcible acquisition to occur.
Followed by the changes made to the Constitution as well as adoption of law on “Acquisition of lands for public use”, the state has identified 5 cases[1] which restricts unlawful expropriation of private property.
If adopted, the new referendum act will further expand restrictions of the right to property.
The Constitutional amendment states that private property bears certain “social obligation”. But "social obligation" concept can be defined in many diverse ways. At the same time in constitutional and administrative law, social obligation is used as a concept that is characterized more of a state obligation. Therefore, "social obligation" concept is uncertain about whose obligations the landowner bears as well as areas defining the borders of their social obligations are unclear. Thus, landowners can face interventions to their property which could be any projects or event carrying social function or status. Such uncertainty with broad discretion to authority will severely damage property rights that is poorly protected in the country.
Another matter of concern is that the proposed amendment contradicts with another provision of the Constitution. Although Paragraph 2 of Article 29 precisely states giving no preference to the kind of property, the proposed provision "private property causes social obligations" refers only to private property while prioritizing lands under the state or municipality mandate.
In addition, according to Annex 2 to Article 29, the term “social justice” used in provision “Property rights over land ownership can be restricted by law for achieving social justice and efficient use of lands” is wide enough, by itself, to be ground for increase of unlawful restrictions for property rights on land ownership.
The second justification to proposed provision is “achieving efficient use of land”. Land laws are directed towards achieving effective land use and protection, as well as the maintenance and improvement of the natural environment, which is a legitimate objective for considering such restrictions. In order to ensure effective use of lands, the Land law as well as the Land Code imposes certain restrictions on private owners. However, with current constitutional amendments, property rights are severely restricted.
Conclusively, new constitutional amendments will extend the scope of possible interventions and restrictions permissible with property rights, which will weaken the protection of property rights in general. Particularly, addition of ambiguous phrases to the Constitution in an environment with no independent and effective judicial defense mechanism will lead to numerous disputes and contradictions which will weaken the protection of property rights.
[1] State needs a) construction and installation of state roads and other communication lines (oil and gas pipelines, sewers, high-voltage power lines, hydraulic structures); b) to ensure reliable protection of the state frontiers; c) construction of important defence and state security facilities; d) the construction of facilities for public mining; e) extension of of sea port area.